Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Harpagophytum procumbens DC. Ex Meiss.

BİTKİNİN ADI Latince: Harpagophytum procumbens DC. Ex Meiss. İngilizce: Devil's Claw, Grapple plant, Wood Spider, Harpago. Türkçe: Şeytanpençesi Sinonimi (varsa): -
FAMİLYASI Pedaliaceae
KULLANILAN KISMI Yumruları, sekonder kökleri
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Uygun dozlarda kullanıldığında güvenlidir. Yan etkileri genellikle gastrointestinal rahatsızlık şeklinde görülmektedir. Duodenal ülserleri olan kişiler gastrik pH üzerindeki etkisine bağlı olarak bitki kullanımından kaçınmalıdır. Oksitosik etkisi nedeniyle gebelik sırasında da kullanılmamalıdır. Bitki ekstresinin belli bazı sitokrom P450 enzimlerini inhibe ettiği gösterilmiştir, bu nedenle bu enzimler aracılığıyla metabolize olan pek çok ilaç üzerinde etkisi olabilir, ör: coumadin, antihipertansifler, statin ilaçları, anti- epileptik ve antidiyabetik ajanlar ve proton pompası inhibitörleri. Hayvanlarda kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle diğer kan şekeri düşürücü ilaçları kullanmakta olan diyabet hastalarında dikkatli olunmalıdır çünkü ilaçların etkilerini kuvvetlendirebilir. Hayvanlarda arteriyel kan basıncını ve kap hızını doza bağlı olarak anlamlı şekilde düşürdüğü gözlenmiştir. Dolayısıyla kalp ritmini, kan basıncını veya kalp hızını etkileyen ilaçlarla birlikte kullanıldığında dozajların ayarlanması gerekebilir. Bir dereceye kadar kanı inceltici etkisi de bulunduğundan kan inceltici ajanlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Kalsiyum akışları üzerinde verapamil benzeri etkisi olabildiğinden dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.
LİTERATÜR 1)Harpagophytum procumbens (Devil's Claw) Monograph, Alternative Medicine Review, 13(3): 248-252, 2008. 2)Radix Harpagophyti, WHO monographs on selected medicinal plants 3)Assessment report on Harpagophytum procumbens DC. And/or H. Zeyheri Decne Radix, March 12, 2009, EMEA.

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin