Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Illicium verum Hook. f.

BİTKİNİN ADI Latince: Illicium verum Hook. f. İngilizce: Star Anise Türkçe: Yıldız anasonu (Çin yıldız anasonu) Sinonimi: Illicium san-ki Perr.
FAMİLYASI Illiciaceae
KULLANILAN KISMI Meyveleri Olgun meyvelerinden elde edilen uçucu yağı
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Tekrarlanan uygulamalarda çok nadir duyarlılık reaksiyonları gözlenmiştir. Meyveleri ve yağı ışıktan korunmalıdır. Etkin madde ışıktan etkilenir ve estragol benzeri yapı oluşturarak toksik etki meydana getirir. Yıldız anasonu olarak bilinen 2 türden Japon yıldız anasonu (I. lanceolatum, I. religiosum, I. anisatum) zehirlidir. İki aydan daha uzun süre kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Yeterli veri bulunmaması nedeniyle hamilelik-emzirme döneminde önerilmemektedir. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER Antikoagülan, antiplatelet ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar ile benzeri etkili bitkiler, gıda ve gıda takviyeleriyle birlikte alındığında kanama riskini artırabilir.
LİTERATÜR 1)       FFD Monografları, 2017. 2)        PDR for Herbal Medicines, 2000. 3)       The Commission E Monographs, 1998. 4)       Rx Health Mart Pharmacy, http://www.andersondrugathens.com

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin