Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Levisticum officinale Koch.

BİTKİNİN ADI Latince: Levisticum officinale W.D.J.Koch. İngilizce: Lovage Türkçe: Selam otu; Yaban kerevizi Sinonimi: Hipposelinum levisticum (L.) Britton& Rose, Ligusticum levisticum L., Selinum levisticum (L) E.H.L. Krause
FAMİLYASI Apiaceae
KULLANILAN KISMI Kökleri, Uçucu yağı
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Etkin maddeye, anetole veya Apiaceae familyasındaki bitkilere aşırı hassasiyeti olan kişilerde kontrendikedir. Ödeme bağlı geciken sıvı akışı durumlarında ve sodyum oranını artırması nedeniyle tansiyon problemi olanlarda kullanılmamalıdır. Ateşli hastalığı olanlar, böbreklerde iltihabı olanlarda veya böbrek fonksiyon bozukluğunda, böbrek ağrıları olanlarda ve kanlı idrarı olanlarda önerilmez. Furanokumarinlerden dolayı fotosensibiliteyi arttırabilir. Dört haftadan fazla kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklarda ve gençlerde kullanılmamalıdır. Yeterli veri olmaması nedeniyle hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Kullanımı sırasında semptomlarda iyileşme gözlenmezse doktora başvurulmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacılar denetiminde kullanılmalıdır.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER Vücuttan su kaybettirici etkisi nedeniyle tansiyonu olanlar ve diüretiklerle, antikoagülanlar ile etkileşim gösterir.
LİTERATÜR 1)  EMA Monografları, 2012. 2)  WebMD.com, 2019 3)  FFD Monografları, 2017.

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin