Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Matricaria recutita L.

BİTKİNİN ADI Latince: Matricaria recutita L. İngilizce: Matricaria Türkçe: Mayıs papatyası Sinonimi: Chamomilla recutita (L.) Rauschert, Matricaria chamomilla L.
FAMİLYASI Asteraceae
KULLANILAN KISMI Çiçekleri, uçucu yağı
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Matricaria cinsi ve/veya diğer Compositae familyası bitkilerine duyarlı olan kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara (dispne, anjiyonörotik ödem, vasküler kollaps, anaflaktik şok) neden olabileceğinden kontrendikedir. Çiçekler kontakt dermatit meydana getirebilir. Ağız yoluyla kullanıldığında anaflaktik şok görülebilir. Göze yakın temasta göz irritasyonuna neden olur. Yüksek dozda alındığında bulantı kusma olabilir. Epilepsi hastaları, astım ilaçlarını kullananlar, midesinde sorunu olanlar, tansiyon ve şeker problemi olanlar kullanmadan önce bu konuda uzman bir hekim veya eczacıya danışmalıdır. Banyo olarak kullanıldığında geniş cilt yaraları, açık yaralar, akut cilt hastalıkları, kardiyak yetersizlik, sirkülasyon bozuklukları, yüksek ateş ve şiddetli enfeksiyonlarda kontrendikedir. Ameliyatlarda kullanılan anesteziklerle sinerjik etki meydana getirebilir. Ameliyatlardan 2 hafta önce kullanılması kesilmelidir. 12 yaş altında kullanılmamalıdır. Yeterli veri olmaması nedeniyle hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Kullanımı sırasında belirtilerde iyileşme gözlenmezse doktora başvurulmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacılar denetiminde kullanılmalıdır.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER Doğum kontrol ilaçları ve östrojenlerle, varfarin ve tamoksifen, CYP3A4 yolağıyla karaciğerde metabolize olan ilaçlar, alkol, benzodiazepinler gibi sedatifler, merkezi sinir sistemi depresanları ile etkileşim gösterir
LİTERATÜR 1) WebMd.com, 2019

   

  2)  WHO Monografları, 1999. 3)  EMA Monografları, 2015.
   

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin