Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Oenothera lamarckiana L.

BİTKİNİN ADI Latince: Oenothera lamarckiana L. İngilizce: Evening primrose,evening star, common evening-primrose Türkçe: Eşek otu, Akşam sefası, Güneş damlası, Çuha çiçeği yağı Sinonimi: -
FAMİLYASI Onagraceae
KULLANILAN KISMI Tohum sabit yağı
ENDİKASYON Atopik egzama ve kaşıntılı nörodermatitte kullanılır. Uzun süre kullanım ile akut ve kronik kuru ciltte görülen kaşıntının semptomatik tedavisinde kullanılır. Premenstrual sendrom, menapoz şikayetlerinde ve mastaljide kullanılır. Hiperkolesterolemi ve platelet agregasyonunda kullanılır.
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık görülebilir. Gastrointestinal etkiler, hazımsızlık, bulantı, dışkı yumuşaması, sıcaklık artışı, deri döküntüsü ve baş ağrısı gibi reaksiyonlar görülebilir. Kullanım sırasında UV ışınlarından sakınılmalıdır. Göze yakın uygulanmamalıdır. Açık yaralarda kullanılmaz. Epilepsi hastaları kullanmamalıdır. Cerrahi operasyonlardan 2 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır. Aşırı dozda hafif ishal ve karın ağrısı görülebilir. Çocuklarda 12 yaş altında dahilen kullanılmamalıdır. Yeterli veri olmaması sebebiyle hamile ve emziren kadınlarda kullanılması önerilmez. 8 haftalık kullanımı süresince hastalık belirtilerinin geçmemesi durumunda veya kullanımı sırasında istenmeyen etki görülürse hekime danışılmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER Antikoagülanlar, antikonvülsanlar, fenotiyazin ile etkileşebilir.
LİTERATÜR 1)       EMA Monografları, 2018 2)       PDR for Herbal Medicines, 2007

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin