Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Bilinçsizce Sarımsak Tüketmek Kanama Riskini Artırabilir

Sağlıklı kalmak adına kullanılan bitkisel ürünleri tüketirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira kontrolsüz tüketim farklı sorunlara neden olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken ürünlerden biri de sarımsak. Sarımsağın birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında kanama riskini artırdığını belirten Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında sarımsak yemenin doğru olup olmadığını anlattı. Özellikle koronavirüsle mücadele günlerinde sarımsak tüketimi arttı. Peki, fazla sarımsağın zararı var mıdır? Uzmanlar, sarımsağın birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında, kanama riskini artırdığını belirtiyor. Bitkisel ürünlerin birçoğu, zararı olmadığı düşüncesiyle rastgele kullanılırken, bilinçsizce kullanılan gıda takviyeleri ve bitkisel adıyla satılan ürünler zarar verebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, bu tür ürünlerin, tüketilen başka ilaçlar ve gıdalarla etkileşime girebileceğini belirterek uyarılarda bulundu. Açıklamalada bulunan Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Kantarcı “Örneğin sarımsak, birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında, kanama riskini artırıyor. Bu nedenle özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında, sarımsak yemek, cerrahi alanda artan kanama nedenlerinden biri olabilir.” dedi.

“Takviye Ürünler Artan Boyutlarda Kullanılıyor”

Bitkisel ürünlerin doğru kullanılmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı,, şu bilgileri verdi: Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı ve ülkemizde yapılmış çalışmalara da değinen Prof. Dr. Kantarcı, “Hastaların yüzde 70'i fitoterapötik ürün kullanıyor. Hekimler antihipertansif ilaç verse de vermese de, hastalarımız kan basıncı kontrolü için bu ürünlere yöneliyor. Ancak bu ürünleri bilinçli kullanmak gerekiyor.” dedi.

“Sarımsak Tüketmek Kanama Riskini Artırabilir”

Bu ürünlerin çoğunun, kullanılan diğer tansiyon düşürücülerle ve bazı gıdalarla etkileşimi bulunduğunu hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin cerrahi öncesi sarımsak tüketmek, cerrahilerden önce ve sonraki dönemde kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, sarımsak, sarımsak tabletleri hatta sarımsak tozu bile, birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bunun gibi doğru kullanılmadığında pek çok bitkisel takviye ile gelişebilecek yan etkiler görüyoruz. Etkisi olan bir ürünün yan etkisinin olması da kaçınılmaz.”

“Bitkisel Diye, Güvenerek Kullanmayın”

Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, şunları söyledi: “Burada önemli olan kullanacağımız ajanı ve beraberinde kullandığımız ilaçlarla etkileşip etkileşmediğini doğru bilmektir. Tesadüfen internetten alınan ürünlerle veya herhangi eczaneye gidip 'Bana şunları verin' diyerek o ürünleri kullanmak doğru değil. 'Bitkiseldir' deyip zararı olmayacağını düşünüp kontrolsüz bitkisel ürün kullanmayalım. Fayda beklerken, ciddi yan etkiler görülebileceği unutulmamalıdır.”

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin