Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Dil kanserinin belirtisi geçmeyen yaralar

Dil kanseri toplumda pek bilinmeyen bir kanser türü. Dolayısıyla belirtileri de pek bilinmiyor. Dil kanserinin önemli belirtilerinden biri dilin üzerinde kenarları düzensiz, ülserleşmiş ve haftalar, aylarca geçmek bilmeyen yaralardır. Bu nedenle ağızda çıkan yaraları basit görmemek ve kesinlikle ihmal etmeyerek bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekiyor. Zira önemsemediğiniz dil yaraları sinsi ilerleyen bir tümörün belirtisi olabilir! Tümör, mukozanın altından ilerleyerek dilde anormal bir sertlik de yapabilir. Bu nedenle dilinizdeki olası bir sertliği de önemsemeniz gerekiyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Melih Güven Güvenç, dil kanserinde 5 önemli belirtiyi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.  Dil kanserinin kesin tanısı dil üzerindeki yaradan biyopsi yapılarak yani parça alınarak söz konusu parçanın patolojik incelemesi ile koyuluyor. Kanserin yaygınlığının tespit edilmesinde ise manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve PET tetkiklerinden yararlanılıyor. Dil kanserinde en önemli risk faktörleri tütün ve alkol kullanımı. Sigaranın yanı sıra tütün çiğneme alışkanlığı olanlar ve pipo içenler de yüksek risk altında. HPV virüsü de dil kanserine yol açabiliyor.

Dil kanseri boyundaki lenf bezlerine yayılabiliyor

Tümör, boyundaki lenf bezlerine sıçradığında bir şişliğe sebep olabilir. Boynun aynı bölgesinde, haftalar, aylar içinde giderek büyüyen, küçülme göstermeyen, sert, çevre dokulara yapıştığı için hareket kabiliyetini yitirmiş şişliklere dikkat edin; çünkü kanser açısından şüphe oluşturur.

Konuşmada farklılık

Dil kanseri dilde hareket bozukluğuna yol açabiliyor. Dilini ağzında rahatça döndürememeye başlayan hastanın konuşmasında değişiklikler ortaya çıkabiliyor.

Dilde ağrı ve kanama

Dil kanserleri dilde ağrıya yol açabilirken, daha da ilerlediğinde dildeki yaradan kanamalara sebep olabiliyor. İlerlemiş tümörlerde şiddetli ağrı kulaklara vurabiliyor.

Kötü koku

Tümörün ilerlemesiyle birlikte 'nekrotik doku' olarak adlandırılan ölü dokular ve ağız hijyeninin bozulmasıyla ağızda kötü bir koku ortaya çıkabiliyor.

Dil kanseri tedavisi

Tüm kanserlerde olduğu gibi dil kanserinde de erken tanı çok önemli. Tümörün yaygınlığına göre cerrahi, ışın tedavisi ve kemoterapi kullanılan tedavide kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Erken evre tümörlerde cerrahi olarak tümör sağlam sınırlarla çıkarılıyor. Geri kalan dil, işlevsel açıdan genellikle yeterli oluyor. Dil kanseri boyundaki lenf bezlerine hızla yayılabildiğinden boyundaki lenf bezlerinin de tedavi planına eklenmesi gerekiyor. Daha ileri evre tümörlerde ise tümör çıktıktan sonra geri kalan dil küçük olduğunda kişinin kendi vücudundan alınan kas-deri dokusunun mikro cerrahi ile boyna transfer edilmesiyle geride kalan dil desteklenebiliyor. Çok ileri evre tümörlerde ise dilin tamamı ağız tabanı ile çıkarılıyor ve ağız tabanını oluşturmak üzere kas-deri dokusu transferi yapılıyor. Tümör çeneye yayıldıysa çenenin tutulan kısmı da çıkarılıp bu bölgeye kemik transferi de tedavi planına eklenebiliyor. Dil kanserinin güncel tanı ve tedavisi kulak burun boğaz, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, radyasyon onkolojisi, medikal onkoloji, radyoloji, patoloji, nükleer tıp, konuşma-yutma terapisi, beslenme uzmanı ve hemşirelik hizmetleri gibi farklı disiplinlerin uyum içinde çalıştığı bir ekip çalışmasını gerekli kılıyor.