Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Kamburluk (Kifoz) Belirtileri Nelerdir

Bebekler ve çocuklarda Kifoz belirtileri nelerdir? 

Hayat standartlarını düşüren omurga hastalıklarından olan kifoz, nadir olarak anne karnındaki gelişim esnasında da ortaya çıkabilir. Anne karnındaki hayatin ilk 6 - 8 haftasında bir veya daha fazla omur gövdesinin ön tarafında ve diskte oluşum kusuru veya ayrışma kusuru ile sonuçlanan bir genetik hata meyana gelir. Bu hata omurganın büyümesiyle birlikte keskin bir açı oluşturmasına sebep olur. Omurganın öne doğru eğriliği kifoz olarak adlandırılır ve doğumdan önce oluştuğu için doğumsal olarak kabul edilir. Doğumsal kifoz ailesel geçiş göstermez, sebebi bilinmeden oluşur. Doğumsal kifozun iki ana tipi mevcuttur: oluşum kusuru ve ayrışım kusuru. Bir veya daha fazla omur gövdesinin bir kısmının oluşum kusuru ( tip I deformite ) çoğunlukla büyümeyle birlikte kötülesen bir kifozla sonuçlanır. Bebeğin omurgasında genellikle doğumda görülebilen bir sislik veya yumru seklinde sekil bozukluğu mevcuttur. Ayrışım kusuru deformitesi (tip II deformite ) iki veya daha fazla omurun ayrışmasında ve normal diskler ve dikdörtgen seklinde omurlar oluşmasında sorun olmasıyla oluşur. Doğumsal kifozun bu tipi sıklıkla çocuk yürümeye başladıktan sonra geç tanı alır. Bebeğin kifoz hastası olup olmadığı, ailenin dikkatiyle ortaya çıkarılabilir. Bebekte kifoz belirtileri ise şu şekildedir; 

 • Kol ve bacaklarda anormallik
 • Orantısız gövde
 • Kol, bacak ve omuzların birbirine eşit olmaması
 • Denge kaybı
 • Öne eğildiği zamanlarda görülen kamburluk
 • Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı görülüyorsa bebeği hemen doktora götürmeli gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Konjenital kifoz omurganın nadir görülen ancak ciddi sonuçları olabilen anomalisidir. Tedavisiz bırakıldığında ilerleyici katastrofik  deformitelere neden olabilmektedir. Olguların çok küçük bir kısmında deformite ilerleyici olmayan karakterdedir. Erken teşhis ile büyük ölçüde önlenebilen bu hastalık; bebek 1 yaşını doldurduktan sonra kifoz ameliyatı ile kontrol altına alınabilir. İlerleyici deformiteleri önlemenin en iyi yolu erken spinal füzyondur. Geç tedavi her zaman tehlikeli ve zordur. Ortez ve benzeri konservatif tedavi yöntemleri genelde başarısızdır.

Yetişkinlerde Kifoz ve belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerde, kemiklerin inceltici hastalık olan kemik erimesi, omurlarda, kifoz ile sonuçlanan, sıkışmaya bağlı kırıkların oluşması ile bağlantılı olabilir. Omurganın dejeneratif artriti de, omurgadaki kemiklerin ve disklerin durumunun kötüleşmesine neden olabilir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan kifoz hareketliliği kısıtlayarak düşme ve kırık oluşma riskini arttırır. Kifozun en net belirtisi öne doğru eğikliktir. Ancak bunun dışında da bazı belirtiler göstererek kifoza dair ipuçları verir. Bunlar;

 • Hafif ya da şiddetli sırt ağrısı
 • Boy uzunluğunun kemiklerin eğilmesi sonucunda azalıyor gibi görünmesi
 • Dik durmakta güçlük yaşamak ve ilerleyen zamanlarda zorluk derecesinin artması
 • Kaslarda yorgunluk hissetmek
 • Omurgada aşırı duyarlılık
 • Kilo kaybı

Tedavide amaç eğriliğin daha fazla ilerlemesinin durdurulması ve mümkünse normal postürün sağlanması olmalıdır.  Tedavi, sebebe ve kamburluğun büyüklüğüne göre değişir. Doktorunuz, sizi muayene ederek ve gerekli tetkiklerinizi yaptırıp inceleyerek sizin için  en uygun tedavi yöntemi hakkında aydınlatıcı bilgi verecektir. Tedavide sıklıkla bel, sırt ve karın kaslarınızı güçlendirici fizik tedavi önerilmektedir. Ağrı kesici ilaçlar, kemik erimesine yönelik ilaç tedavileri, uygun beslenme düzeni, düzenli egzersiz ve spor sıklıkla önerilen tedavi yöntemleri arasındadır. Korse ve benzeri ortezler, bazı hastalarda faydalı olabilir. Uygulanan konservatif tedavilerden  fayda görmeyen bazı hastalarda ameliyat gerekli olabilir. Bu ameliyatlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ameliyat etmekteki amacımız ağrıyı kontrol etmek, deformiteyi düzeltmek ve sıkışmış sinir kökleri ve omurilik üzerindeki baskıyı kaldırmaktır.

Travmatik kifoz belirtileri:

Kifoz, kronik kısıtlayıcı ağrı ile sonuçlanabilir. Ağrının kaynakları:

 • Spinal kas yorgunluğu
 • Kronik inflamasyon ve ilerleyici dejenerasyon
 • Anterior kord veya kök sıkışması olabilir.

Fizik bulgular:

İlerleyici kifoz anterior kolonun ve tüm posterior bağların devamlılığını yitirmesi durumunda oluşur. Paraplejik hastalarda oturma dengesi ile ilgili sorunlar ve deri değişiklikleri, aşırı kifoza bağlı olabilir.

Tedavi seçenekleri:

Kifoz tedavisi, deformiteyi düzeltme, alanı stabilize etme, ağrıyı azaltma, ve nörolojik fonksiyonu geliştirmek üzere kurgulanmıştır. Esnek deformiteler posterior füzyon ve enstrumentasyon ile tedavi edilebilirken, sert deformiteler daha kompleks cerrahilere ihtiyaç duyar.