Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Kurban Bayramı İçin Beslenme Önerileri

Kurban Bayramları tüm ailenin bir araya geldiği, önemli günlerdir. Bu günlerde kurulan şahane sofralar bayram günlerinin olmazsa olmazlarıdır. Ancak tabii ki bayram sofrasının baş tacı olan kavurma ve birbirinden lezzetli diğer yemeklerin yer aldığı şölen tadındaki sofralara otururken her zamankinden daha temkinli olmak gerekiyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, bayramda artış gösteren mide ve sindirim sistemi problemlerinden korunmak için nelere dikkat etmek gerektiğini anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Kurban Bayramı'nda eti uygun şartlarda saklayın

Eti tüketeceğiniz miktarlarda porsiyonlara bölün ve derin dondurucuda saklayın.

Kurban etini tezgahta çözdürmeyin

Sıcak yaz günlerinde tezgahta çözdürülen et mikroorganizmaların hemen çoğalmasına yol açacağından buzdolabı ya da mikrodalga fırında çözdürün.

Kurban etini tekrar dondurmayın

Buzdolabı ya da mikrodalgada çözdürdüğünüz etin tamamını pişirin, çözdürdüğünüz eti tekrar dondurmayın.

Eti hemen pişirmeyin

Kurbanlık hayvan kesildikten sonra eti yumuşaması için en az 24 saat dinlendirdikten sonra pişirin. Bekletilmeden hazırlanan et daha sert olur ve sindirimi zordur. Etleri yavaş ve kısık ateşte kendi suyu ile pişirin, iç yağ ve kuyruk yağı eklemeyin.

Kırmızı eti öğlen tüketin

Geç saatlerde tüketilen etin sindirimi daha zor olduğundan Kurban Bayramı’nda hazımsızlık ve şişkinlik yaşamamak için kırmızı eti geç saatler yerine öğle saatlerinde tüketin.

Öğün atlamayın

Bayram ziyaretlerinin uzaması, ikramlarda yenilen yiyeceklerin verdiği tokluk hissi öğün atlamaya ve akşam yemeklerinin geç saatlere kaymasına neden olabiliyor. Geç saatlerde yenilen yemekler reflüyü tetikleyebileceğinden, yemek yedikten en az 3 saat sonra yatmaya özen gösterin.

Porsiyonlara dikkat edin

Et tüketimini abartmayın. Günlük et tüketiminizin 100-150 gr yani yaklaşık 3-4 köfte veya eşdeğeri miktarı aşmamasına dikkat edin.

Sebze ve salatayı ihmal etmeyin!

Etin yanında pirinç pilavı, patates, börek gibi glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketilmesi hazımsızlık ve kabızlık yakınmalarını artırabileceğinden etin yanında sebze yemekleri ya da salata tercih edin.

Kavurma ve mangal keyfiniz zehir olmasın!

Kavurma ve mangal keyfi sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz Kurban Bayramı’nın geleneksel lezzetlerinden. Kavurmayı kahvaltıda ve akşam geç saatlerde tüketmeyin. Mangalda eti yakmadan pişirin. Mangal ateşinde yanmış et mide, pankreas ve kalın bağırsak kanseri için risk oluşturabilir.

Etin iyi piştiğinden emin olun

Çiğ ve az pişmiş etler aracılığı ile sindirim kanalına hayvanlardan bazı hastalıklar bulaşarak paraziter hastalıklar, tenyazise (halk arasında abdest bozan ya da şerit) sebep olabilir. Eti tüketmeden önce yeterince pişirildiğinden emin olun.

Gazlı içecekler ve alkolden kaçının

Etin yanında tüketilen gazlı içecekler ve şeker içeriği yüksek meyve suları reflüyü tetikleyebilir, kan şekerini yükseltir, ayrıca hazımsızlık ve şişkinliği artırabilir. Bu nedenle serinlemek için su ve ayran tüketin. Özellikle mangal sofralarında etin yanında tüketilen alkol sindirim sisteminin savunma mekanizmasını bozarak reflü, hazımsızlık, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarında değişime yol açabileceğinden alkolden uzak durun.

Çay ve kahveyi abartmayın

Bayram ikramlarının vazgeçilmezlerinden çay ve kahve tüketimine bayramda dikkat edin. Su tercih etmeniz gereken en sağlıklı sıvı. Bayramda ortalama 2-2.5 lt su içmeye özen gösterin. Öğünlerde çok fazla su tüketimi reflüyü arttırabileceğinden, öğün aralarında tercih edin.

Hızlı yemeyin, iyi çiğneyin!

Gıdaların sindirimi ağızda çiğnemek ile başlıyor. Besinler ne kadar iyi çiğnenir ve yavaş yenirse sindirim kolaylaşıyor, beyinde tokluk hissi daha çabuk oluşuyor. Kurban Bayramı’nda reflü, hazımsızlık, gaz sancıları, kabızlık yakınmaları ve kilo alımına karşı eti iyi çiğneyerek tüketin.

Ziyaretlerde hamur işi ve tatlılara dikkat edin

Baklava, revani, kadayıf ve börek gibi yiyecekler bayram ziyaretlerinde reddedilmesi güç ikramlar. Ancak lezzetli olduğu kadar, karbonhidrat içeriği de oldukça yüksek olan bu yiyecekleri günde 1 porsiyon ile sınırlayın, akşam yemeği sonrası tüketmeyin. Böylece hazımsızlık, şişkinlik ve reflü gibi sindirim sistemi yakınmalarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Egzersizi unutmayın

9 günlük tatilin de olduğu bayram döneminin sizde rehavete yol açmasına izin vermeyin ve günde en az 30-45 dakika tempolu yürüyüş yapıp sindirim sisteminizi rahatlatarak kilo alımını engelleyin. Son sözümüz de bayramda tatil beldelerini tercih edenlere; sıcak yaz günlerinde uygun hijyen şartlarında hazırlanmış yiyecekler tüketin, porsiyonlarda aşırıya kaçmayın. Daha önceden reflü, gastrit ve huzursuz bağırsak sendromu gibi tanılarınız varsa bayram süresince özellikle sizde rahatsızlık oluşturan besinlerden uzak durun. Bayram sonrası sindirim sistemi yakınmanız olursa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurun.

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin