Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

MS hastalığının 6 önemli belirtisi

Atakları ile ön plana çıkan ve kronik bir hastalık olan multipl skleroz (MS), genellikle genç erişkinlerde görülüyor. Türkiye’de yaklaşık 40 bin MS’li bulunuyor.

MS belirtilerini atlamayın

20 ila 40 yaşlarında daha sık ortaya çıkan MS hastalığı kadınlarda iki kat fazla görülüyor. Yorgunluk, halsizlik, görme kaybı, baş dönmesi, uyuşma, elektriklenme gibi sorunların 24 saatten uzun sürmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor. Kişiye göre farklı belirtiler gözlenen MS hastalığı için erken tanı büyük önem taşıyor.

MS hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişiyor

MS’in neden ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi olmasa da Lyme hastalığı, genetik bozukluklar, enfeksiyonlar, B12 eksikliği, sigara kullanımı ve stres tetikleyici nedenler arasında bulunuyor. MS belirtileri uyuşukluk, ağrı ve yürüme problemlerine kadar değişkenlik gösterebiliyor. Kişilerde baş dönmesi, dengesizlik, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, denge kaybı, görme kaybı ve çift görme, cinsel isteksizlik, idrar kaçırma gibi bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı 24 saatten uzun sürüyorsa erken tanı alabilmek için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekiyor.

MS hastalığı tedavisinde hekime danışılmadan ilaç bırakılmamalı

Bugün hem MS hastalığının daha kötüye gitmesine engel olacak, hem de alevlenmeleri yatıştıracak birçok ilaç tedavide kullanılıyor. Bununla birlikte, fizik tedavi gibi farklı rehabilitasyon türleri de kişinin ev ve iş hayatında yardımcı olabiliyor. Özellikle hastalığın başlangıç dönemindeki tedavilerin hastalığın gidişatını etkilediği unutulmalı. Ve her ne sebeple olursa olsun hekimle görüşmeden ilaç tedavisinin kesinlikle bırakılmaması gerekiyor.

Egzersiz atakları önleyebiliyor

MS, kronik bir hastalık olduğundan hem kaliteli uzun bir yaşam, hem de atakların önüne geçebilmek için egzersiz önem taşıyor. Özellikle aerobik egzersiz enerji verdiği gibi kişinin bedenen ve ruhen daha güçlü hissetmesini sağlıyor. Günlük aktiviteleri yapmak konusunda da yardımcı olan egzersiz, zayıf kasların neden olduğu problemleri önleyebiliyor, mesane ve bağırsak problemlerinin çözümüne de destek sağlıyor.

MS hastalığı çocuk sahibi olmaya engel değil

MS’lilerin en fazla merak ettikleri konulardan biri de MS hastalığının cinsel yaşamları üzerinde etkisi olup olmadığı hakkında oluyor. Hastalığın cinsel isteği etkileme ihtimali bulunuyor, libidonun düşmesine veya cinsel tatmin sorunları yaşanmasına neden olabiliyor. Bu konuda MS’lilere ilaç veya terapi yoluyla yardım edilebiliyor. Olası cinsel sorunlara rağmen MS hastalığı çocuk sahibi olabilme yeteneğini etkilemiyor.

Yalnız değilsiniz

MS konusunda kişinin ve çevresinin doğru bilgilere sahip olması, ömür boyu süren bu hastalıkla savaşacak gücü bulması kaliteli bir yaşam için son derece önem taşıyor. Türkiye’de bu konuda çalışan hasta dernekleri hem topluma, hem de kişilere MS hastalığını tanıtmaya çalışıyor, herhangi bir sosyal desteğe ihtiyacı olanlar bu derneklerden de yardım alabiliyor.

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin