Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.
Arama
Sözlük Ara

İnme ve Nedenleri

İnme nedir?
Beyin damarlarının tıkanması ( iskemik inme ) ve yırtılması ( hemorajik inme ) nedeniyle oluşan hastalıklar, beyin damar hastalıkları veya inme olarak adlandırılmaktadır. 
Kimler risk taşır?
Beyin damar hastalıkları; kolesterol, tansiyon, kan şekeri, fazla kilo ve kalp rahatsızlıklarıyla kendini göstermektedir. İleri yaş ve sigara kullanımı da yine risk grubu içinde yer almaktadır. 
İnmenin belirtileri nelerdir?
Hastalık genellikle aniden gelişen konuşma ve anlama bozukluğu, kolda-bacakta uyuşma, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesiyle kendini göstermektedir. 
İnmeyi önlemek için neler yapılabilir?
Fazla kilolardan kurtulup, sigarayı bırakmak önceliklerimiz arasında olmalıdır. Bununla birlikte kolesterol, tansiyon ve kalp rahatsızlığı bulunan hastaların da tedavilerini aksatmamaları son derece önemlidir. 
Uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?
Hasta hastaneye erken başvurmuşsa ve beyni besleyen damarlarda tıkanıklık tespit edilmişse; tıkanıklığa neden olan pıhtının alınması için mevcut iki yöntemden biri uygulanır.
- Beyin Anjiyografisi Yöntemiyle, damar içinden gönderilen yönlendirilmiş ince telle pıhtı çekilip alınır.
- Trombolotik Tedavi: Pıhtı, damar içine uygulanan pıhtı eritici ilaç ( doku plazminojen aktivatörü ) yardımıyla eritilir.
Bu yöntemlerin zamanında uygulanmasıyla hasta, ölüm ve sakat kalma riskinden kurtulabilir.
Hastanemizi bu konuda öne çıkaran özellikleri nedir?
Tüm sağlık personelimiz ve ekipmanlarımız, günün her saatinde hem birincil koruma hem de hastalık geliştikten sonra yapılacak acil müdahale için hazır bir şekilde beklemektedir. 
 
Uzm. Dr. Elmir KHANMAMADOV
Nöroloji Uzmanı