Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.
Arama
Sözlük Ara

Soğuk Algınlığı

Sonbaharın yağışlı, serin günleriyle birlikte çocuklarımız için de hastalık günleri başlamakta, sık sık burunları akmakta, öksürmekte, soğuk algınlığıyla karşımıza gelmekteler.
Soğuk algınlığı, üst solunum yollarının viral bir enfeksiyonudur. 200’den fazla sayıda virüs, bu enfeksiyona yol açabilmektedir. Bu kadar çok sayıda etken olunca, ne yazık ki aşıyla korunmak mümkün değildir.
Çocuklar yılda 5-9 defa soğuk algınlığı geçirebilirler. Yuva veya okula gidenlerde sıklık daha da artmıştır. 6 yaş altında bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olduğundan, enfeksiyonlar daha sık görülür. 
Çocuklarımızı sık enfeksiyondan korumak için neler yapabiliriz?
Sık sık el yıkamalarını sağlamalı, bu alışkanlığı kazandırmalıyız.
Aksırık, öksürük sırasında ağzı, burnu kağıt mendille kapamalı, çocuğa da bu alışkanlığı kazandırmalıyız.Ellerini göz, ağız ve burundan uzak tutmasına dikkat etmeliyiz.
Çocukları sigara dumanına maruz bırakmamalı, hangi yaşta olursa olsun çocuğun yanında sigara içmemeli, içilmesine izin vermemeliyiz.
Yeterli uyku almasını ve dengeli beslenmesini sağlamalıyız.
Kalabalık kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.
Çocuğun bağışıklık sistemi yetersiz olabilir mi?
Bazen sık soğuk algınlığı geçiren çocuğun anne babası, bu ihtimali düşünüp korkarlar. Ancak, bağışıklık sistemi yetersiz çocuklar, daha ağır enfeksiyonlar geçirirler, büyümeleri de geri kalır.
Astım gibi allerjik hastalıkları olan çocuklar ise, hem daha sık soğuk algınlığı geçirirler, hem de soğuk algınlığının komplikasyonlarına daha yatkındırlar, örneğin basit bir soğuk algınlığının ardındanzatürre olabilirler.