Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

TİTCK Endikasyon Dışı İlaç Listesi-Enfeksiyon Hastalıkları

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU EK ONAYI ALINMADAN KULLANILABİLECEK ENDİKASYON DIŞI İLAÇ LİSTESİ (04.11.2020 tarihinden itibaren geçerli)

SIRA NO BRANŞ ADI İLACA ÖZEL ARANAN KULLANIM ŞARTLARI İLAÇLAR (ETKİN MADDE OLARAK) ENDİKASYONLARI
1 ENFEKSİYON HASTALIKLARI Belirtilen endikasyonlarda düzenlenecek sağlık kurulu raporu veya ilaç kullanım raporunda çocuk enfeksiyon hastalıkları uzman hekimi (bulunmaması halinde çocuk sağlığı ve hastalıklarıı uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzman hekimi) imzası bulunmalıdır. Lamivudin+Zidovudin, Tenofovir disoproksil+Emtristabin, Raltegravir, Ritonavir+Lopinavir. Adli Vaka olarak: 0-18 (18 yaş dahil)  yaş aralığında, herhangi bir türde cinsel ilişki ve/veya kan içeren/içermeyen vücut sıvıları ile temas şeklinde cinsel saldırıya maruz kalmış adli vakalarda olayın gerçekleşmesini takiben  ilk 72 saat içinde başlanarak 28 günlük profilaksi uygulanması amacıyla.
2 ENFEKSİYON HASTALIKLARI Belirtilen endikasyonlarda düzenlenecek sağlık kurulu raporu veya ilaç kullanım raporunda enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzman hekimi (bulunmaması halinde iç hastalıkları uzman hekimi) imzası bulunmalıdır. Lamivudin+Zidovudin, Tenofovir disoproksil+Emtristabin, Raltegravir, Dolutegravir*, Ritonavir+Lopinavir. *: Mevcut bilgiler ve uyarılar ışığında potansiyel fetal risk ihtimali sebebiyle gebelik şüphesi ve erken gebelik durumlarında tercih edilmemelidir. Adli Vaka olarak: 19 yaş ve üstü, herhangi bir türde cinsel ilişki ve/veya kan içeren/içermeyen vücut sıvıları ile temas şeklinde cinsel saldırıya maruz kalmış adli vakalarda olayın gerçekleşmesini takiben ilk 72 saat içinde başlanarak 28 günlük profilaksi  uygulanması amacıyla. Sağlık profesyonellerinin HIV riski taşıyan mesleki yaralanmaları durumunda: HIV riski olan veya HIV olduğu bilinen hasta ile ilişkili olarak aşağıdaki durumlardan herhangi birinde ilk 72 saat içinde başlanarak 28 günlük profilaksi uygulanması amacıyla. 1) İlgili sağlık profesyonelinin delici-kesici alet ile yaralanması, 2) Kan, kanlı vücut sıvısı veya infeksiyöz materyalinin ilgili sağlık profesyonelinin mukozaları ile teması, 3)Kan, kanlı vücut sıvısı veya infeksiyöz materyalinin ilgili sağlık profesyonelinin bütünlüğü bozulmuş derisi ile teması, 4)Sağlık profesyonelinin hasta tarafından ısırılması

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin