Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.
Arama
Sözlük Ara

Hipertansiyon

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 17 mayıs “Dünya Hipertansiyon Günü “ olarak kutlanmaktadır. Ne mutlu hipertansiyonun önemini fark etmiş insanlara, ne mutlu bir an evvel tedavisine başlamış, önerilere uyum sağlamış hipertansiyon hastalarına.... Hepimiz için kutlu olması gereken bir günü Türkiye'de 15 milyon 'u bulan hipertansiyon hastasının %60'a yakını gerçek manada kutlayabiliyor. Hipertansiyon yüzyıllardır bildiğimiz bir hastalık ve yüzyıllardır çözümlenebilmiş değil. Hala insanlarımız hipertansiyona bağlı olarak görme kaybı , kalp krizi, kronik böbrek yetmezliği, beyin kanamaları gibi ileri organ hasarlarına yakalanmakta ve daha kötüsü kaybedilmektedir. Hipertansiyon tanısı sadece insanların aklında her gün ilaç almak zorunda kalacağım ve ilaç yan etkileri tüm bedenimi etkileyecek diye düşünmektedir. Hipertansiyon gelişimini engellemek biraz da olsa bizim elimizde olan bir durumdur. Hipertansiyon hastası olmamak için nelere dikkat etmeliyiz dersek:

  • Tuzu ve tuz içeren ürünleri hayatınızdan çıkartın. Günlük sodyum alım miktarımız 5gr/günü geçmemelidir. Tuz içeren en sık tükettiğimiz ürünler: turşu, pul biber, tuzu alınmamış zeytin ve peynir, ev yapımı salçalar en önemlisi de dışardan tükettiğimiz et yemekleri özellikle fast food tarzı yiyeceklerdir.
  • Şeker ve unlu mamüllere hayatınzda makul ölçülerde yer ayırın. Unlu mamüller ve tatlılar hayatımıza tat katmak için girmeli, hayatımızın merkezine oturtulmamalıdır.
  • Obeziteden sakının. Obezite yani aşırı kilolu olma durumu hipertansiyonun birincil nedenleri arasındadır ve obez insanların vereceği her kilo tansiyonunda düşmelere ve hatta ilaç gereksiniminin azalmasına neden olacaktır.
  • Yürüyüş yapın. Düzenli olarak günlük 10dakika ya da günaşırı 20 dk kendinize zaman ayırıp açık havada yürüyün.
  • Akdeniz mutfağını tercih edin. Türkiye toplumu için akşam yemeği ailenin biraraya gelmesi açısından önemlidir. Akşam yemeklerimizde çorbanın mutlak olmasını sağlamak, kırmızı et tüketimini azaltıp tercihan zeytinyağlı sebze yemeklerini tercih etmek; balık,tavuk eti, hindi eti gibi beyaz et tüketimini ikinci öncelikli olarak tercih etmek uygun olacaktır. Et yemekleri tercih ediyorsak pilav, kızartmalar yerine yanına yeşil salataları tercih edelim.
  • Sigara, alkol,nargile,gazlı içecekler gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalalım.
  • Bol su tüketelim. Sadece taş hastaları değil herkes için detoks amaçlı su tüketmesi gerekir.
  • Stres yaratan olay ve ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Tüm bu önerilerle büyük oranda hipertansiyon bizden uzak kalacak ya da ilaç kullanımımız önemli oranda azalacaktır. Önerilere uyumumuz bizden sonra gelecek olan nesillerimizinde daha sağlıklı bir yaşama kucak açmasını sağlayacaktır.