Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.
Arama
Sözlük Ara

Kriyocerrahi (Kar Cerrahisi)

Kriyocerrahi Nedir?

Kar tedavisi olarak da bilinen bu tedavi yöntemi iyi veya kötü huylu deri ve mukoza hastalıklarında hekim tarafından uygulanan kontrollü bir dondurma işlemi olarak tanımlanabilir. Tarihçe;  Aslında soğuk uygulaması milattan önce 2500' lü yıllara eski Mısır' a kadar uzanmaktadır. Hipokrat da bu yöntemi ağrıyı, kanamayı ve dokuda oluşan ödemin azaltılması amacı ile tavsiye etmiştir. Napolyon' un ordusunda askeri bir cerrah olan Dominique Jean Lorrey yaralanmış askerlerin kol ve bacaklarında müdahale etmeden önce buz veya kar ile kaplanmasının ağrı ve kanama üzerindeki olumlu etkilerini ifade etmiştir. Modern Kriyocerrahi ise 1899 yılında White adlı bir Dermatolog tarafından sıvı halindeki hava içine pamuklu çubukların daldırılması ile siğil, ben, keratoz ve deri kanserlerinin tedavi edilmesi ile başlamıştır. 1948 yılında likid nitrogen primer kriyojen olarak kullanılmaya başlanmış. 1960' lı yılların ortasında zacarıan likit nitrogen spreyi geliştirmiştir. Etki mekanizması;  Hücre içinde ve hücre dışında kriyo işlemi ile buz kristalleri oluşur. Bunu takiben o bölgede dolaşım yetersizliği ve akabinde hücre ölümü ortaya çıkar. Kullanılan ajanlar; Dermotolojide kullanılan kriyocerrahi de sıvı likit nitrogen gazı kullanılır. Kriyocerrahi'nin uygulanması;  Uygulama iki şekilde yapılır;

  • Farklı boyutlarda pamuklu çubuklar sıvı likit nitrogen gazı içine daldırılır ve hedeflenen yeri dondurmak amacı ile dokunulur.
  • Püskürtme tekniği ile likit nitrogenin püskürtülmesine olanak sağlayan özel termoslar kullanılır. Uygulanan bölgede bir kar topu oluşur. Erimesi beklenir gerekirse ikinci bir uygulama yapılır.
Kriyocerrahi İle Tedavi Edilen Hastalıklar ; 

Akne – Aktnik Keratozlar (güneşe bağlı olarak genellikle yüz ve saçlı deride orataya çıkan kabarıklıklar ) siğiller, benler, alopeci areata (yüz ve saçlı deride ortaya çıkan kılların dökülmesi ile saçkıran olarak da bilinen rahatsızlık) , molloscum contagiosum (özellikle çocuklarda daha sık olarak yüz bölgesinde ortaya çıkan viral kaynaklı kabarıklıklar) yaşlanmanın ve güneşe uzun süreli maruz kalmanın getirmiş olduğunu lekeler – ksantelesma (göz kapaklarında ortaya çıkan kabarıklıklar )- hipertrofik nodül ve keloidler (yaralanma sonrası veya kendiliğinden bağ dokusunun aşırı çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan kabarıklıklar) et benleri vb. Ayrıca değişik deri kanserlerinde de kullanılabilmektedir. Kriyocerrahinin Uygulanmaması Gerekli Durumlar;  Soğukla ilgili rahatsızlıkları olanlarda uygulanmamalıdır. Bunlar raynaud hastalığı, soğuk kudeşeni, kriyoglobülinemi gibi rahatsızlıklardır. Çocuklarda ve Gebelerde Uygulanabilir mi?  Evet çocuklarda ve gebelerde de uygulanmasına engel bir durum yoktur. Kriyocerrahi Sonrası İstenmeyen Etkiler;  En önemli yan etki uygulanan bölgede ortada çıkabilecek renk değişiklikleridir.