Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Illicium verum Hook. f. - Yıldız Anasonu

BİTKİNİN ADI:

 • Latince: Illicium verum Hook. f.
 • İngilizce: Star Anise
 • Türkçe: Yıldız anasonu (Çin yıldız anasonu)
 • Sinonimi: Illicium san-ki Perr

FAMİLYASI:
Illiciaceae

KULLANILAN KISMI:

 • Meyveleri
 • Olgun meyvelerinden elde edilen uçucu yağı

GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR:

 • Tekrarlanan uygulamalarda çok nadir duyarlılık reaksiyonları gözlenmiştir.
 • Meyveleri ve yağı ışıktan korunmalıdır. Etkin madde ışıktan etkilenir ve estragol benzeri yapı oluşturarak toksik etki meydana getirir.
 • Yıldız anasonu olarak bilinen 2 türden Japon yıldız anasonu (I. lanceolatum, I. religiosum, I. anisatum) zehirlidir.
 • İki aydan daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Yeterli veri mevcut olmadığı için 18 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • Yeterli veri mevcut olmadığı için, hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez.
 • Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER:
Antikoagülan, antiplatelet ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar ve benzeri etkili bitki, gıda ve gıda takviyeleriyle ile etkileşir.

LİTERATÜR:

1) FFD, 2017
2) PDR, 2000
3) The Complete German Commission E Monographs, 1998.
4) Rx Health Mart Pharmacy, http://www.andersondrugathens.com

Yıldız Anason nedir?
Yıldız Anason, adını yıldız şeklinde olan meyvelerinden alan bir bitkidir. Yıldız anason ya da Çin anasonu anavatanı Güney Çin olarak bilinmektedir. Güney Çin, Hint ve Endonezya kültürel mutfaklarında oldukça çok fazla kullanılan bir bitki türü olarak kullanılmakta ve bu bitkinin meyveleri olgunlaşmadan toplanmaktadır ve güneş görmeyen bir yere serilerek kurutularak kullanılmaktadır.

Anason ile arasındaki fark nedir?

Anason bitkisi ile aynı aileden olmaması ile bilinen fakat tadını anasona tat veren anetol içermesi ile bilinen bir bitki türüdür. Yıldız anason esmer kırmızı renkli ve anason kokulu bitkidir. Yıldız anason son zamanlarda fazla kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır bunun sebepleri arasında anasondan daha ucuz olması ile bilinmektedir. Galliano ve Sambuca içkilerinde ananasın yerine yıldız anason kullanılmaktadır.

Yıldız Anason Nasıl Kullanılır?
Yıldız anason su ile kaynatılarak ve yağı çıkartılmak kaydı ile kullanılır. Yıldız anason yeşile çalan renkli yaprakları beyaz çiçekleri olan çiçekleri nadirde olsa sarı ve mor renklide bulunan ve 4-9 metreye kadar uzayabilen ağaçları bulunan tüm dünyada şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Yıldız anasonun yıldız şekline benzeyen meyveleri karaciğer yetmezliği, safra kesesi hastalıkları ve sindirim sisteminde uyarıcı olarak kullanılmaktadır.

Yıldız anason nerelerde kullanılır?
Yıldız anason son yıllarda ülkemizde özellikle pastacılık ya da ilaç yapımında çok kullanılmaya başlanmıştır. Yıldız anasonun içerisinde anethol yağı bulunmaktadır. Yıldız anasonu Çin anasonu ve Hint anasonu diye de bilinmektedir. Gerçek ismi Latincede Ilicium verum dur. Kışın yaprakların dökmeyen yıldız anason manolyagiller ailesinden oldu bilinir. Yıldız anason güzel kokulu cam gibi parlak görünümlü ve yaprakları elips biçiminde bulunan aynı zamanda çok sayıda taş yaprakları olan bir tür bitkidir. Yıldız anason çiçekleri olgunlaşıp zamanı gelince gri veya kahverengi en az 6 en fazla 9 parçalı meyve verebilen bitkidir. Yıldız anason güneşli yerleri seven rüzgardan hoşlanmayan bitkidir. Yıldız anasonunun sağlık problemleri olan kişilerde sağlık sorunlarının doğal yollarla çözülmesinde etkin rol oynadığı bilinmelidir. Şimdi gelelim yıldız anasonun sağlığımıza faydalarına. Anavatanı Uzakdoğu olan bu bitkinin pek çok yararı vardır.

Yıldız Anasonun Faydaları Nelerdir?

Astım, bronşit ve nefes darlığı gibi şikayetleri azaltır. Bu sebeple yıldız anason öksürük şurubu yapımında da kullanılır. Rahatlama ve uykuyu uyaran belirli nörotransmiterlerin salgılanmasını uyararak, uykusuzluktan muzdarip ve düzenli uyku düzenine sahip olamayan kişiler için refahı artırır. Kalbin kuvvetlenmesini sağlar ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcıdır. Hazımsızlık, iştahsızlık, bağırsak gazları gibi mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Nispeten yüksek oranda çeşitli antioksidanlar ile yıldız anason, vücutta bulunan serbest radikallerin yok edilmesine, özellikle de deride oksidatif strese neden olabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Romatizma ağrılarını azaltır. Bunun yanı sıra yıldız anason;

Anne sütünün artmasını sağladığı için doğum yapan annelerin doğum sonrasında tüketmesi önerilmektedir.

Düzensiz regl kanamaları bulunan kadınların regl kanamalarını düzene sokar.

Terletici etkisi vardır ve taşıdığı antibakteriyel özellik ile bilhassa bağırsaktaki bakterilere karşı etkilidir.

Bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur.

Güney Koreli araştırmacılar yıldız anason özütlerinin özellikle maya enfeksiyonu olan Candida Albicans’ a karşı antifungal özelliklere sahip olduğunu açıkladılar.