Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Viscum album L. - Burç, Ökseotu

BİTKİNİN ADI:

 • Latince: Viscum album L.
 • İngilizce: Mistletoe
 • Türkçe: Ökseotu, burç
 • Sinonimi (varsa): Viscum album var. album

FAMİLYASI:
Loranthaceae

KULLANILAN KISMI:
Yapraklar, dallar, meyve, tüm bitki

GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR:

 • Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık görülebilir.
 • Zehirli bir bitkidir.
 • Parenteral uygulamada baş ağrısı, ortostatik hipotansiyon, yüksek ateş, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar ve titremeler görülebilir.
 • Kullanımına bağlı olarak kardiyak bozukluklar (bradikardi, kardiyak arest, hipotansiyon, negatif inotropik etki), koma, bağırsak kanamaları, gastroenterit, kusma, pankreasta kanamalar, deliryum, halüsinasyon, dehidratasyon, lökositozis, midriyazis, miyozis ve kasılmalar meydana gelebilir.
 • Protein hassasiyeti olanlarda, tüberküloz gibi kronik ilerleyici enfeksiyonlarda, hipertirodizmde, vücut sıcaklığının 38˚C’yi geçtiği enflamasyonlu hastalıklarda, sinir sistemi tümörlerinde, omurilik tümörlerinde ve intrakraniyal basıncın artmasıyla gelişen metastazlarda kullanılmamalıdır.
 • Tedavi süresince timus üzerine etkili olan ilaçların alınması konusunda mutlaka bir hekime danışılmalıdır.
 • İntrakütan uygulamada nekroza varan lokal enflamasyonlar gelişebilir.
 • 18 yaş altı çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Yeterli veri olmaması nedeniyle hamilelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.
 • Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER:
Ateş düşürücü ilaçlar, antihipertansifler, kalp ilaçları, immünosüpresanlar ve sinir sistemi depresanları ile etkileşebilir.

LİTERATÜR:

1) FFD, 2011
2) PDR, 2000
3) The Complete German Comission E Monographs, 1998

Ökse Otu Nedir?
Görüntüsü ile şaşırtan ökse otu, farklı ağaçlar üzerinde yaşadığı için yarı asalak ya da parazit olarak bilinen bir canlıdır. Elma, erik, kiraz, kestane, akçaağaç, akasya, kavak, söğüt, meşe ve armut ağaçlarının üzerinde yaşayan bitkinin yöreye göre ismi farklılık gösterir. Çekem, Burç ya da Gökçe ağacı ile Viscum, Gui, Mistletoe olarak da isimlendirilen ökse otu, tohumsuz bir bir türdür. "Ökse otu nedir?" sorusuna yanıt olarak, en fazla 100 cm'ye ulaşan dallarının ucunda beyaz yuvarlak meyvelere sahip sarmaşık şeklinde gelişimini tamamlayan bir bitki olduğu söylenebilir. Ortalama ömrü 70 yıl olan bitki sonbahar ve ilkbaharın ilk aylarında açar. Toplandıktan sonra yıl boyu kullanılabilen ökse otu, yapraklarının dört mevsim yeşil kalması ile ünlüdür. Özellikle Türkiye, Bulgaristan, Bosna Hersek, Türkistan ve Arnavutluk ülkelerinde yetişir. Bitkinin yeşil ve oval yapraklarını gördükten sonra rahatlıkla toplayabilirsiniz. Halk arasında gevele, güvelek ve purç gibi isimler ile de anılan ökse otunun tüketiminde tomurcuklar kullanılmaz. Ökse otunun beyaz ve şeffaf tomurcukları içerisinde visin adında bir madde bulunur. Tomurcuklar çeşitli işlemlerden geçirilerek ilaç yapımında kullanılır hale getirilir.      

Ökse Otu Faydaları
Bitki çaylarının her biri farklı şekillerde tüketilerek faydalarını gösterir. Özellikleri  ile sağlığınızı olumlu yönde etkileyen bir bitki olan ökse otu, sıklıkla tercih edilir. Öksürük, soğuk algınlığı, faranjit, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarının iyileşme sürecinde kişinin rahatlamasına katkıda bulunan ökse otu, içerisindeki anti bakteriyel maddeler ile zararlı hücrelerin sayısının azalmasına yardımcı bir bitkidir. "Ökse otu faydaları nelerdir?" sorusunun herkes için farklı yanıtları bulunur. Stresli bir günün sonunda, size yatıştırıcı etkisi yardımcı olan ökse otu, uykusuzluk sorununuzun çözümünde de destekçidir. Menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı hormonal dengesizliklerin, kalp çarpıntılarının ve streslerin azalmasını sağlar. İshal sorunu yaşadığınızda, iyileşme sürecinizi hızlandıran bitkilerden biri olan ökse otu çayı tüketmeniz gereken bir içecektir. Ökse otu faydaları arasında kötü huylu tümörleri küçültmek de yer aldığı için bu bitki, kanser ilaçlarının içerisinde de yer alır. Ökse otu sayısız faydası ile insan yaşamında önemli bir yere sahiptir.