Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Curcuma xanthorrhiza Roxb.

BİTKİNİN ADI Latince: Curcuma xanthorrhiza Roxb.
İngilizce: Curcuma, Curcuma javanais, Java turmeric Türkçe: - Sinonimi (varsa): Curcuma xanthorrhiza D.Dietrich
FAMİLYASI Zingiberaceae
KULLANILAN KISMI Rizomları
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Nadiren bağırsaklarda hareket artışı ve midede rahatsızlık oluşabilir. Mide ülseri ve asit fazlalığı olan kişiler kullanmamalıdır. Safra kanalı tıkanıklığında, safra taşı varlığında ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmamalıdır. Topikal kullanımı takiben aşırı güneşe maruz kalınmamalıdır; az miktarda saç kaybına neden olabilir. Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık gelişebilir. Semptomların 2 haftadan fazla değişmeden devamı halinde kullanımı kesilmeli ve hekime danışılmalıdır. Çocuklarda 18 yaş altında kullanılmamalıdır. Yeterli veri olmaması sebebiyle hamile ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Kullanımı süresince hastalık belirtilerinin geçmemesi durumunda veya kullanımı sırasında istenmeyen etki görülürse hekime danışılmalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER Yüksek dozlarda etkin maddeye bağlı olarak antikoagülanlar, antidepresanlar, kardiyovasküler ilaçlar, antibiyotikler, kemoterapötikler ve antihistaminikler ile etkileşim gösterebilir.
LİTERATÜR 1)       PDR for Herbal Medicines, 2000. 2)        FFD Monografları, 2017. 3)       Journal of Ethnopharmacology, 2017,209,1-12. 4)       EMA Monografları, 2009. 5)       ESCOP Monograflar, 2003. 6)       ESCOP Monograflar,2009.

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin