Sitemizde yer alan içerik bilgi amaçlı olup ilaç satışı yapılmamaktadır.

Rheum palmatum L.

BİTKİNİN ADI Latince: Rheum palmatum L. İngilizce: Chinese Rhubarb Türkçe: Ravent Sinonimi (varsa): R. Potaninii Losinsk.
FAMİLYASI Polygonaceae
KULLANILAN KISMI Kök ve rizomları
GÜVENLİLİKLE İLGİLİ UYARILAR Polygonaceae familyası bitkilerine veya etkin maddeye duyarlı olan kişilerde kullanılmamalıdır. Bağırsak tıkanıklığı ve stenozis, atoni, apandisit, enflamatuar kolon hastalıklarında (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) , irrite edici kolon sendromunda, bilinmeyen karın ağrılarında kontrendikedir. Uzun süreli kullanım su ve elektrolit dengesini bozabilir. Albüminüri ve hematüri oluşabilir. Uzun süreli kullanımlarda potasyum kaybına bağlı olarak kas sertliği gözlenmiştir. Uzun süreli kullanımına bağlı olarak kalın bağırsak mukozasında melatonik pigmentasyon gözlenmiştir. Ağız yolu ile uzun süreli ve yüksek dozda kullanımında karaciğer toksisitesi görülebilir. Kardiyak glikozitler, antiaritmik tıbbi ürünler, QT uzamasına neden olan tıbbi ürünler, diüretikler, kortikosteroidler veya meyan kökü alan hastalar, kullanmadan önce bir hekime danışmalıdır. Kullanım sırasında ve sonrasında bulantı, kusma ve kramp şeklinde mide, bağırsak ağrıları görülebilir. Kullanımı sırasında idrar sarı veya kırmızı-kahverengi renge dönebilir ve biyokimyasal parametreleri yanıltabilir. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 2 haftadan fazla kullanılması önerilmez. Belirtiler devam ederse ya da kötüleşirse mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Bazı antranoitlerin genotoksisite riski nedeniyle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bitkisel ürünlerle tedavi konusunda eğitim görmüş hekim ve eczacı denetiminde kullanılmalıdır.

   

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER Kardiyak glikozitler, antiaritmik tıbbi ürünler, QT uzamasına neden olan tıbbi ürünler, diüretikler, kortikosteroidler ve meyan kökü ile etkileşir.
LİTERATÜR 1)       PDR for Herbal Medicines 2007 2)       FFD Monografları 2017 3)       EMA Monografları, 2007

 

Google Play Uygulamamızı Ücretsiz indirebilir ve İlaçlar
Hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!

Hemen İndirin